PRZEWODNIK PO FINANSACH
Zarządzanie domowym budżetem, oszczędzanie, zaciąganie kredytów i pożyczek – to element codziennego życia niemal każdego dorosłego Polaka. Operujemy finansami podejmując decyzje, które mogą zaważyć na losie naszym i naszej rodziny, ale czy czujemy się w tej dziedzinie ekspertami? Jak często kierujemy się impulsem, krępujemy się przyznać, że nie rozumiemy szczegółów umowy, nie umiemy określić pełnego kosztu pożyczki czy ryzyka związanego z inwestowaniem oszczędności?
Z badań przeprowadzonych przez Pentor wynika, że jedynie co dziesiąty Polak deklaruje wysoki poziom znajomości zagadnień finansowych. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się wprowadzić na łamy ANGORY cykl edukacyjny "Przewodnik po finansach". Naszym partnerem jest Narodowy Bank Polski.
Co drugi tydzień przedstawiamy Państwu artykuły dotyczące zagadnień ekonomicznych, bliskich każdemu z nas. Mamy nadzieję, że uda nam się przekazać w ten sposób praktyczne informacje, które pomogą odnaleźć się w świecie finansów.
Do każdego artykułu dołączona jest ankieta. Umożliwia ona Państwu sprawdzenie swojej wiedzy oraz ocenę zaprezentowanego materiału. Zachęcamy do jej wypełniania – na pierwszych 65 osób zawsze czeka bonus w postaci bezpłatnego dostępu do e-Angory. WYPEŁNIJ AKTUALNĄ ANKIETĘ
Dmuchaj na zimne, gdy chodzi o pieniądze
Pożyczanie pieniędzy od firm niepodlegających nadzorowi państwa czy też lokowanie w nich swoich oszczędności może być bardzo niebezpieczne. Zdecydowanie lepiej wybrać zaufaną instytucję podlegającą Komisji Nadzoru Finansowego.
System bankowy krwiobiegiem gospodarki
Trudno dziś znaleźć dorosłego Polaka, który nie miał styczności z usługami bankowymi. Co prawda konto w banku ma około 80 proc. z nas, ale pozostali zwykle korzystają z bankowości w sposób pośredni, choćby opłacając rachunki.
Pętla kredytowa nie jest sytuacją bez wyjścia
Telewizor, meble, egzotyczne wakacje – na to wszystko zaciągamy kredyty i pożyczki. Tylko w okresie od stycznia do września ubiegłego roku podpisanych zostało ponad 5,6 mln nowych umów. Kupowanie na kredyt nie jest niczym złym, pod warunkiem jednak, że nad zdrowym rozsądkiem góry nie bierze żądza posiadania.
Bankowość elektroniczna to wygoda, ale trzeba zachować ostrożność
Dla pokolenia dzisiejszych trzydziestolatków bankowość elektroniczna jest czymś oczywistym. Kolejki do okienka bankowego znają głównie z filmów i opowieści. Sektor bankowy, jak żadna inna branża, na bieżąco wykorzystywał możliwości pojawiające się wraz z postępem technologicznym.
Oszczędzaj z głową
Czy na Twojej liście noworocznych postanowień znalazło się oszczędzanie? Jeżeli nie – warto ją uzupełnić. Jeżeli tak – oszczędzaj z głową. Staraj się nie tylko gromadzić środki, ale również je pomnażać. Pamiętaj jednak, że nie warto być zachłannym. W świecie finansów mniej często znaczy więcej. Twoje pieniądze są bezpieczne w bankach i SKOK-ach, ponieważ objęte są systemem gwarantowania depozytów. Miej bardzo ograniczone zaufanie do firm, które kuszą nadzwyczajnymi zyskami.
Daj radę domowym finansom
Odpowiedzialne i rozsądne gospodarowanie domowym budżetem przynosi wiele korzyści – nie tylko finansową stabilizację, ale też większe możliwości korzystania z produktów bankowych. A przede wszystkim daje przykład dzieciom, które od najmłodszych lat warto uczyć korzystania z nowoczesnej bankowości
Tanie pożyczki bywają bardzo kosztowne
Uważaj na firmy pożyczkowe, bo możesz wpaść w kłopoty. Zanim zdecydujesz się na łatwą pożyczkę rozważ, czy nie lepiej przeżyć skromniejsze święta, ale zachować to, co najważniejsze – dom, majątek, a przede wszystkim zdrowie.