Kup subskrypcję
Zaloguj się

Wniosek o dodatek węglowy łatwiej wypełnić niż znaleźć

Wniosek o dodatek węglowy jest jasny, a jego wypełnienie nie powinno nastręczać większych trudności. Na razie większym wyzwaniem niż wypełnienie formularza jest jego odnalezienie w sieci.

Wypełnienie wniosku o dodatek węglowy zajmie tylko kilka minut.
Wypełnienie wniosku o dodatek węglowy zajmie tylko kilka minut. | Foto: Bartlomiej Magierowski/Dziennik ustaw / East News

Od dziś można składać wniosek o dodatek węglowy. Wcześniej, mimo wejścia ustawy w życie, brakowało rozporządzenia ministerstwa klimatu, określającego jego wzór (mimo że ten został uprzednio przygotowany). W efekcie samorządy, w których należy składać wnioski, nie mogły ich przyjmować, choć powinny były to robić już od wtorku 16 sierpnia. Ta przeszkoda została jednak usunięta, a 17 sierpnia proces naboru zgłoszeń ruszył pełną parą.

O tym, kto może się ubiegać o dodatek węglowy, przeczytacie w tym artykule.

Wniosek o dodatek węglowy został dołączony jako załącznik do rozporządzenia resortu klimatu opublikowanego w Dzienniku Ustaw. Można go pobrać tutaj. Dokument należy wydrukować, wypełnić i złożyć w urzędzie gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej wniosek. Można go dostarczyć osobiście lub wysłać pocztą.

Znalezienie formularza w sieci nie jest jednak takie proste, szczególnie dla osób, które na co dzień nie korzystają ze stron administracji rządowej. Na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska można było przeczytać, że wniosek będzie dostępny w urzędach gmin oraz w witrynie tego właśnie resortu. Online pojawił się jednak dopiero po godz. 12:30.

Wniosku o dodatek węglowy nadal nie ma na stronach kilku wybranych urzędów gmin, jakie sprawdziliśmy. I tak biuletyn informacji publicznej Wrocławia w sprawie dodatku węglowego odsyła na stronę Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, ale link do materiałów na temat dodatku nie działa. Na liście wniosków do pobrania nie ma też tego o dodatek węglowy. Nie lepiej jest na stronach Krakowa czy stolicy, gdzie wyniki wyszukiwania pokazują jedynie materiały o dodatku osłonowym.

Wydaje się, że jak na razie najprostszą drogą na pobranie wniosku jest nadal skorzystanie z linków zamieszczanych w takich jak ten artykułach.

Wniosek o dodatek węglowy krok po kroku

Wypełnienie wniosku zajęło nam 8 minut. Zasadniczo nie nastręcza on żadnych trudności, a do jego uzupełnienia trzeba tylko przygotować dane swoje i domowników. Dodatek węglowy jest bowiem przyznawany nie dla konkretnej osoby, a na gospodarstwo domowe, w którym głównym źródłem ogrzewania jest węgiel. Należy w nim podać imiona, nazwiska i numery pesel lub numery dowodów osobistych wszystkich tworzących je osób. We wniosku uwzględniono miejsce na sześciu członków rodziny, ale jeśli jest ich więcej, należy dodać kolejne, analogiczne pola. W celu uniknięcia wątpliwości, na formularzu znajdziemy wyjaśnienie, jak rozumiane jest gospodarstwo domowe i kto może je tworzyć.

| materiały prasowe

Przed przystąpieniem do wypełniania wniosku należy oczywiście wiedzieć, co jest głównym źródłem ogrzewania naszego domu. Do wyboru są następujące pozycje:

  • kocioł na paliwo stałe,
  • kominek,
  • koza, 
  • ogrzewacz powietrza, 
  • trzon kuchenny, 
  • piecokuchnia, 
  • kuchnia węglowa,
  • piec kaflowy na paliwo stałe.

Tę pierwszą pozycję należy wybrać także, kiedy ogrzewanie budynku realizowane jest przez lokalną sieć ciepłowniczą, obsługiwaną z kotła na paliwo stałe. W takiej sytuacji do wniosku należy załączyć oświadczenie właściciela lub zarządcy budynku o takim sposobie ogrzewania.

| materiały prasowe

Przygotowując wniosek, warto mieć pod ręką numer konta, na który ma wpłynąć dodatek węglowy. Istnieje też możliwość otrzymania świadczenia w formie gotówki.

Wniosek o dodatek węglowy — oświadczenia

Druga część wniosku to oświadczenia. Musimy w niej poświadczyć, że podane wcześniej informacje są zgodne z prawdą, a wymienione we wniosku osoby są członkami naszego gospodarstwa domowego. Do tego momentu wszystko jest jasne.

Poniżej znajdziemy jednak następujący fragment:

– gospodarstwo domowe nie korzystało i nie korzysta z paliwa stałego zakupionego po cenie i od przedsiębiorcy, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 23 czerwca 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw (Dz. U. poz. 1477 i 1692).

By zrozumieć intencję ustawodawcy, warto sięgnąć do wspomnianego fragmentu ustawy. Brzmi on następująco:

Przedsiębiorcy wykonującemu działalność gospodarczą w zakresie wprowadzania do obrotu paliw, wpisanemu do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 5. ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 143 i 1137), który sprzedawał paliwa stałe dla gospodarstw domowych prowadzonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, po cenie nie wyższej niż 996,60 zł brutto za tonę, w celu wykorzystania na potrzeby własne tych gospodarstw domowych, przysługuje rekompensata, zwana dalej "rekompensatą". Sprzedaż paliwa stałego po cenie wyższej niż 996,60 zł brutto nie uprawnia do otrzymania rekompensaty.

Analogiczne wyjaśnienie znajdziemy w przypisach do wniosku o dodatek węglowy. W powyższym oświadczeniu chodzi więc o to, by o dodatek węglowy nie ubiegały się osoby, które korzystają z paliw stałych, które już są dotowane przez państwo.

Za złożenie fałszywego oświadczenia grozi odpowiedzialność karna.

Wniosek o dodatek węglowy online

Wniosek można złożyć osobiście w urzędzie gminy lub wysłać go pocztą. Sprawę można też załatwić online, przez ePUAP. Tu jednak znów zaczynają się schody, ponieważ na razie wszystko wskazuje na to, że w serwisie dla obywateli nie ma formularza dedykowanemu dodatkowi węglowemu. A przynajmniej nam nie udało się go znaleźć.

Jeśli więc chcemy złożyć wniosek online, musimy potraktować ePUAP jako skrzynkę mailową do komunikacji z odpowiednim organem samorządowym, umożliwiającą poświadczenie naszej tożsamości i po prostu wysłać wiadomość z załączonym wnioskiem, poprzez formularz "Pismo ogólne do podmiotu publicznego".

Wysłaliśmy zapytanie do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o to, jak złożyć wniosek o dodatek węglowy online. Na razie czekamy na odpowiedź.

W tekście umieszczono link reklamowy naszego partnera