Wimbledon: Hubert Hurkacz odrodził się w świątyni tenisa. Wielkie zwycięstwo Polaka!

Zaczęli na korcie numer 2, ale skończyli pod dachem kortu centralnego. Hubert Hurkacz po pięciosetowym boju pokonał wicelidera rankingu ATP Daniła Miedwiediewa i w nagrodę spotka się w ćwierćfinale z Rogerem Federerem.

Rafał Smoliński
Hubert Hurkacz PAP/EPA / FACUNDO ARRIZABALAGA / Na zdjęciu: Hubert Hurkacz
Przez pierwszy tydzień Wimbledonu 2021 Hubert Hurkacz (ATP 18) przeszedł jak burza. Ani razu nie stracił serwisu i nie oddał trzem rywalom żadnego seta. W IV rundzie na jego drodze stanął Danił Miedwiediew. Wicelider rankingu ATP męczył się w sobotę z Chorwatem Marinem Ciliciem, ale po pięciosetowym boju po raz pierwszy osiągnął drugi tydzień zmagań na londyńskich kortach trawiastych.

Pochodzący z Moskwy tenisista był faworytem i zaczął bardzo mocno. Lepiej radził sobie w wymianach i pracował na returnie, dlatego szybko otrzymał szanse na przełamanie. W trzecim gemie Polak nie wytrzymał dłuższej akcji i po raz pierwszy w turnieju stracił podanie. Rosjanin nie był niepokojony, bo "Hubi" miał więcej błędów niż wygrywających uderzeń. W siódmym gemie po raz drugi dał się przełamać, a drugi tenisista świata zakończył seta wynikiem 6:2.

W drugiej partii pojawiła się nadzieja dla naszego reprezentanta. Hurkacz trzymał serwis i lepiej się poruszał po korcie. Miedwiediew nie wypracował ani jednego break pointa. Ponieważ przełamań nie było, decydował tie break. W rozgrywce tej wrocławianin zagrał odważnie i przejął inicjatywę w wymianach. Na pierwszej zmianie stron prowadził 4-2, a po kapitalnym forhendzie po linii powiększył przewagę. Potem był klasyczny wypad do siatki Polaka, a następnie wykorzystana pierwsza piłka setowa.

Tie break drugiej odsłony był znakomity w wykonaniu naszego tenisisty. Nie okazał się jednak momentem przełomowym. W drugim gemie trzeciego seta Hurkacz nie ustrzegł się błędów, co natychmiast wykorzystał Rosjanin. Od tej chwili Miedwiediew kontrolował sytuację na korcie. Mógł wygrać wyżej tę część spotkania, ale 24-latek z Wrocławia obronił parę break pointów i zarazem piłek setowych. W dziewiątym gemie wicelider rankingu ATP już nie czekał i pięknym minięciem po krosie zwieńczył partię.

Bardzo obiecująca w wykonaniu Hurkacza była czwarta partia. Polski tenisista grał dobrze i nie miał większych problemów przy własnym podaniu. W szóstym gemie ruszył do ataku i miał break pointa, ale Rosjanin obronił serwis. 18. tenisista świata zdobył jeszcze gema i wyszedł na 4:3. Wówczas w Londynie spadł deszcz i obaj panowie opuścili kort 2, by na niego już nie wrócić.

Organizatorzy zdecydowali, że mecz zostanie wznowiony we wtorek o godz. 14:30 na głównej arenie, która posiada zasuwany dach. Prognozy pogody nie były dobre, stąd wybór kortu centralnego. Dziwiono się tylko, że na taki krok nie zdecydowano się w poniedziałkowy wieczór, gdy mecze na głównych obiektach zostały już rozstrzygnięte.

Tymczasem na korcie centralnym, nazywanym świątynią tenisa, byliśmy świadkami odrodzenia Hurkacza. Miedwiediew był wyraźnie spięty i Polak szybko wykorzystał wielką okazję. W ósmym gemie uzyskał break pointa, a w momencie zagrożenia jego rywal popełnił podwójny błąd. Nasz tenisista utrzymał nerwy na wodzy i zamknął seta. Na tablicy wyników było po 2.

Decydującą partię Hurkacz rozegrał kapitalnie. Przełamał wyraźnie przybitego Rosjanina w trzecim gemie i kontrolował sytuację na korcie. Miedwiediew zdołał trzykrotnie utrzymać serwis, ale o powrocie do gry nie było mowy. W dziewiątym gemie wicelider rankingu znów znalazł się w opałach. Przy piłce meczowej całkowicie pogubił się przy siatce. Po trzech godzinach i 2 minutach Polak wygrał 2:6, 7:6(2), 3:6, 6:3, 6:3, sprawiając wielką niespodziankę!

Hurkacz po raz pierwszy w karierze awansował do wielkoszlemowego ćwierćfinału. Już w środę jego przeciwnikiem będzie 20-krotny mistrz imprez tej rangi, Roger Federer. Szwajcar grał z Polakiem dwa lata temu podczas turnieju ATP Masters 1000 w Indian Wells, gdzie w ćwierćfinale zwyciężył 6:4, 6:4.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)
Wielki Szlem, kort trawiasty, pula nagród 35 mln funtów
poniedziałek-wtorek, 5-6 lipca

IV runda gry pojedynczej:

Hubert Hurkacz (Polska, 14) - Danił Miedwiediew (Rosja, 2) 2:6, 7:6(2), 3:6, 6:3, 6:3