"FT": Jeśli polskiemu rządowi nie podoba się UE, to powinien przygotować się do jej opuszczenia

"Większość Polaków wzdrygnęłaby się na ten pomysł, wiedząc, że członkostwo jest podstawą sukcesu kraju. Ale działania ich rządu będą ich w ten czy inny sposób kosztować" - pisze o Polsce w UE brytyjski dziennik "Financial Times".

"To był szalony tydzień. Można powiedzieć, że jeśli chodzi o boje 'dobrej zmiany' z Brukselą, to najbardziej szalony za czasów obecnej ekipy rządzącej. W wielkim skrócie: Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) najpierw nałożył na Polskę środki tymczasowe w związku z funkcjonowaniem Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, później wydał wyrok stwierdzający, że powołanie Izby w obecnym kształcie narusza prawo europejskie, a na dokładkę Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciwnaruszeniowe wobec Polski z powodu ustanowienia w Polsce 'stref wolnych od LGBT'.

Strona Polska zrewanżowała się wyrokiem upolitycznionego Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że nakładanie przez TSUE na Polskę środków tymczasowych ws. reformy wymiaru sprawiedliwości jest sprzeczne z polską konstytucją. Odpowiedź Polski mogła pójść jeszcze dalej i być jeszcze mocniejsza, gdyby TK nie przełożył na sierpień wydania wyroku ws. nadrzędności prawa polskiego nad prawem unijnym. Rozprawa w tej sprawie toczy się na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego" - opisywał sądową batalię z wyrokiem TSUE Łukasz Rogojsz z Gazeta.pl. 

"Łamanie unijnego prawa przez Polskę musi się skończyć"

"Łamanie unijnego prawa przez Polskę musi się skończyć" - tak z kolei brzmi tytuł komentarza dziennika "Financial Times" do opisywanych m.in. przez Rogojsza wydarzeń. W swojej opinii brytyjska gazeta nazywa członkostwo Polski w UE jednym z największych osiągnięć Wspólnoty. Stwierdza, że doprowadziło do rozkwitu gospodarki i wzmocnienia bezpieczeństwa naszego kraju.

"Osiągnięcia te są obecnie zagrożone ze względu na niemal fanatyczne dążenie rządu Prawa i Sprawiedliwości do krępowania polskiego sądownictwa, co jest jawnym naruszeniem konstytucji, a teraz zobowiązań unijnych" - czytamy w "FT".

Zobacz wideo Praworządność a polexit. "Pewien klocek został wytrącony. Ryzyko rośnie"

Polski rząd ma przygotowywać się na opuszczenie UE

Zdaniem brytyjskich dziennikarzy, Komisja Europejska powinna wszcząć postępowanie przeciwko Polsce za nieposłuszeństwo oraz wystąpić do TSUE o karę za niewykonanie wcześniejszych postanowień. "Financial Times" dodaje również, że Bruksela powinna zademonstrować "prawdziwą determinację w ochronie porządku prawnego UE" i uruchomić tzw. mechanizm warunkowości, czyli zatrzymać fundusze unijne dla krajów, które nie przestrzegają praworządności. "Nie ma lepszego przykładu niż dzisiejsza Polska" - wskazuje na nasz kraj.

"Jeśli polskiemu rządowi nie podoba się obowiązek bycia w Unii Europejskiej, to powinien przygotować się do jej opuszczenia. Większość Polaków wzdrygnęłaby się na ten pomysł, wiedząc, że członkostwo jest podstawą sukcesu kraju. Ale działania ich rządu będą ich w ten czy inny sposób kosztować" - stwierdza dziennik.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.