Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Upał coraz większy, a konie dorożkarskie mimo to na Rynku Głównym

OPRAC.:
Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Dorożka przejeżdżająca przez Rynek Główny w środe 28 lipca
Dorożka przejeżdżająca przez Rynek Główny w środe 28 lipca
Temperatura powietrza w Krakowie jest coraz większa, a u wylotu Rynku Głównego w upale stoją konie dorożkarskie. Stoją niby w cieniu, ale przy takiej temperaturze nawet w cieniu jest po prostu "patelnia". A z dorożek i tak praktycznie nikt nie korzysta. W godzinach popołudniowych w ruchu była tylko jedna. Władze miasta mówią, że dorożkarze wiedzą, kiedy mają zjeżdżać z Rynku, a skoro tak się nie dzieje, to znaczy, że nie ma aż tak wysokiej temperatury. Po naszej interwencji okazało się, że dorożki zjechały z Rynku, choć nadal stały kawałek dalej, w rejonie ul. Mikołajskiej, gdzie też było gorąco.

FLESZ - Co Polacy robili w trakcie pandemii. Naukowcy zbadali nasz styl życia

od 16 lat

Upały w Krakowie są coraz mocniejsze. W środę temperatura oscyluje wokół 30 st. C. W takich miejscach, jak Rynek Główny, gdzie praktycznie nie żadnych drzew, mamy "patelnię" i temperatura jest jeszcze wyższa. I właśnie w takim miejscu, obok Kościoła Mariackiego bezczynnie stoją konie dorożkarskie.

Tymczasem w trakcie upałów wszyscy powożący są zobowiązani do korzystania z wyznaczonych, zacienionych postojów zastępczych przy Barbakanie, na alejkach Plant – w rejonie ulic Podzamcze, Siennej i Mikołajskiej. Ponadto dorożkarze mają obowiązek śledzić komunikaty i ostrzeżenia wydawane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – szczególnie w zakresie prognozy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, dotyczących upału na terenie Krakowa.

Przy wysokich temperaturach nie można też przejeżdżać dorożkami przez Rynek. W takich sytuacjach, jak również przy zakazie postoju na Rynku, dorożkarze mogą wnioskować o obniżenie opłat za postój i wjazd na Rynek.

W Krakowie sceny jak z Dzikiego Zachodu

Kraków. Dorożka bez woźnicy pędziła ulicami miasta. Sceny ja...

Dlaczego konie i dorożki cały czas są na Rynku? - Jeśli prognozy wskazują na temperaturę powyżej 30 stopni, to zakaz wjazdu dorożek na Rynek pojawia się z automatu. Jeśli nie ma zakazu, to wtedy wskaźnikiem jest termometr na Sukiennicach. Jeśli pomiar na nim przekracza ponad 28 stopni, to dorożki powinny zjechać z Rynku - mówi nam Dariusz Nowak, rzecznik magistratu.

Zdaniem rzecznika, skoro dorożki nie zjechały, to nie ma temperatury powyżej 28 stopni. Jak dodaje Dariusz Nowak, dorożkarze tego pilnują, bo inaczej grozi im utrata koncesji. Niemniej rzecznik magistratu zapowiedział powiadomienie straży miejskiej, która sprawdzi, ile stopni wskazuje termometr na Sukiennicach.

Jakiś czas później Dariusz Nowak poinformował nas, że termometr na Sukiennicach rzeczywiście wskazuje ponad 30 stopni, ale w tym czasie (po godzinie 16) dorożek na Rynku już nie było. - Być może zjechali wcześniej albo, jak zobaczyli strażników miejskich - dodaje Dariusz Nowak. Jak informuje nas jednak jeden z mieszkańców, konie z dorożkami stoją nieco dalej, przy ul. Mikołajskiej. Tam co prawda rejon jest nieco zacieniony, co nie zmienia faktu, że temperatura nawet w cieniu przekracza 30 stopni.

Zgodnie z umowami pomiędzy miastem, a dorożkarzami, ci drudzy są zobowiązani do zapewnienia koniom należytej ochrony przed nadmiernym obciążeniem, niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, itp. Dorożkarze są zobowiązani:

  • nie korzystać z wyznaczonego stałego postoju dla pojazdów zaprzęgowych na Rynku Głównym od godz. 13–17, gdy temperatura w cieniu przekroczy 28 st. C (obowiązujące są wskazania termometru zawieszonego na ścianie Sukiennic),
  • w pozostałych godzinach, gdy temperatura powietrza przekroczy 28 st. C, chronić konie przed słońcem i skutkami upału (tj. m.in. dodatkowo/regularnie poić konie i/lub korzystać z wyznaczonych zacienionych postojów zastępczych dla pojazdów zaprzęgowych),
  • na pisemne wezwanie (w tym na adres e-mail) nie korzystać z wyznaczonego stałego postoju dla pojazdów zaprzęgowych na Rynku Głównym w godzinach i temperaturze wskazanej przez urzędników,
  • korzystać z postoju stałego w godz. 9–24, z zastrzeżeniem, by konie pracowały w zaprzęgu nie dłużej niż 12 godzin na dobę, co drugą dobę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska