18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Ciekawostki o jeżach

Dokąd nocą tupta jeż? Zagadka rozwiązana

24.04.2024  11:47
Dokąd nocą tupta jeż? Zagadka rozwiązana. Ciekawostki o jeżach
Dokąd nocą tupta jeż? Zagadka rozwiązana. Ciekawostki o jeżach Fot: East News/Rights Managed

Dokąd nocą tupta jeż? To już niemalże pytanie filozoficzne i egzystencjalne. Zagadka została jednak rozwiązana. Przedstawiamy ciekawostki i informacje o jeżach, które mogą was zaskoczyć.

Jeże w Polsce to niezwykłe zwierzęta. Choć jeż występuje w bajkach i filmach, Polacy wciąż tak naprawdę niewiele o jeżach wiedzą. Zacznijmy od tego, że na terytorium Polski występują jeż europejski (Erinaceus europaeus) i jeż wschodni (Erinaceus Roumanicus), i są to gatunki bardzo do siebie podobne. Wiecie co jedzą jeże i dokąd nocą tupta jeż? Warto zainteresować się jeżami jak najszybciej, bo jak ostrzegają eksperci, za kilka lat mogą zupełnie w Polsce wyginąć.

Ciekawostki o jeżach. Dokąd nocą tupta jeż?

Przede wszystkim jeże to największe ssaki owadożerne w Polsce. Mają świetny węch i słuch oraz zawsze mokry nos, który jest doskonałym narządem czuciowym. Jeż zanim podejmie działania obwąchuje dokładnie teren, charakterystycznie przy tym sapiąc. Niestety, chociaż jeże to niezwykle czujne zwierzęta, żerujące w nocy, to w miastach giną z powodu wielu zagrożeń.

Małe jeże zaczynają poznawać świat właśnie nocą. Matka po zmroku wyprowadza je na pierwsze spacery, by zbadały swoje łowisko. I nocą najczęściej spotkamy właśnie samice jeży, które szukają jedzenia dla potomstwa.

Co więcej, coraz więcej jeży, mimo zagrożeń, przemieszcza się na tereny miejskie, gdzie oczywiście żerują pod osłoną nocy. Jeż zazwyczaj w ciągu nocy na polowanie wyrusza trzykrotnie, zjadając 150 gramów pokarmu. Nocą jeż pokonuje dystans nawet dwóch kilometrów.

Jeże
Jeże Fot: Rights Managed/East News

Niestety, jeże są zupełnie nieprzystosowane do życia w mieście. Giną pod samochodami. Wpadają do kanałów i studzienek. Potrafią na śmierć utknąć w puszkach lub utopić się w zbiornikach wodnych. Giną zaatakowane przez psy, które nie tylko je zagryzają, ale też rozkopują ich zimowe legowiska.

Jeże w zimie. Hibernacja na granicy śmierci

Jeże najczęściej spotykane są jesienią, gdy spada temperatura i zbliża się zima. Wówczas intensywnie żerują, przygotowując się na najzimniejszą porę roku. Gromadzą tłuszcz, by przetrwać w zimowym gnieździe do wiosny. Potrafią wtedy przytyć prawie do dwóch kilogramów. Gdy tylko temperatura otoczenia spada poniżej 10 °C, większość procesów fizjologicznych w organizmie jeża ulega spowolnieniu.

Jeże zimą hibernują. Wprowadzają swój jeżowy organizm w stan będący między życiem, a śmiercią. Spada liczba oddechów, uderzeń serca, a w efekcie również i temperatura ciała, która jest utrzymywana na poziomie +4, +5 stopni Celsjusz. Jeśli jeż przemarznie, natychmiast ginie.

Jeż
Jeż Fot: Duncan Usher / ardea.com /EAST NEWS

Zima to dla jeży istny koniec świata. Ośrodek Rehabilitacji Jeży w Kłodzku Jerzy dla Jeży wyjaśnia, że większość młodych jeży jest za małych i za mało samodzielnych, by przetrwać zimę. Podczas pierwszej zimy ginie nawet do 70% młodych. Co więcej, podczas długich zim może ginąć również wiele jeży dorosłych.

Naukowcy ustalili, że miejskie jeże zapadały w hibernację w podobny sposób do ich wiejskich pobratymców. W zimie jeże wchodzą w stan kontrolowanego obniżenia temperatury - zwany torpor, w czasie którego spowalnia się większość ich czynności fizjologicznych w celu oszczędzania energii- opisuje Nauka w Polsce.

Co jedzą jeże? Jeż i śmieciowe jedzenie

Oczywiście nie zobaczymy jeża z jabłkiem na grzbiecie. Jeże to zwierzęta mięsożerne. Dieta jeży to głównie owady, żuki, chrząszcze, pędraki, gąsienice, ślimaki, dżdżownice. Zjadają także drobne ssaki, gady i płazy, pisklęta i jaja ptaków. Jeże są pożyteczne, ponieważ oczyszczają teren wokół nas ze szkodników.

Niestety, jeże w miastach coraz częściej widywane są przy śmietnikach. I jest to dla nich dieta zabójcza.

Jedzenie ze śmietników jest śmiertelnie niebezpieczne dla młodych jeży, a dorosłym nie powinno być podawane. Jeże nie mają enzymów, które trawią laktozę (cukier z mleka krowiego), która w przewodzie pokarmowym ulega gniciu i prowadzi do zaburzeń w pracy przewodu pokarmowego. Najlepiej podawać jeżom do picia czystą wodę- informuje Ośrodek Rehabilitacji Jeży w Kłodzku Jerzy dla Jeży.

Kolce jeża to tak naprawdę przekształcone włosy zbudowane z kreatyny. Jeż wymienia je w życiu trzykrotnie. U dorosłego jeża możemy doliczyć się nawet6-8 tysięcy kolców. Im jeż jest starszy, tym więcej kolców i tym są twardsze.

Jak biją na alarm Lasy Państwowe, jeże są gatunkiem zagrożonym. Bez odpowiedniej ochrony w ciągu kilkunastu lat wyginą.

Źródło: Planeta.pl, Ośrodek Rehabilitacji Jeży w Kłodzku Jerzy dla Jeży, Radio ZET, Nadleśnictwo Białowieża, Nauka w Polsce, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku

logo Tu się dzieje