Rząd szykuje nowy podatek. Zyski liczone w miliardach

Źródło:
PAP
Andrzej Domański o zmianach w składce zdrowotnej dla rozliczających się na skali podatkowej
Andrzej Domański o zmianach w składce zdrowotnej dla rozliczających się na skali podatkowejTVN24
wideo 2/6
Andrzej Domański o zmianach w składce zdrowotnej dla rozliczających się na skali podatkowejTVN24

Podatek wyrównawczy może objąć maksymalnie siedem tysięcy podmiotów – powiedział wiceminister finansów Jarosław Neneman. Projekt ustawy w tej sprawie został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Zakłada wprowadzenie unijnych przepisów przewidujących minimalny poziom opodatkowania dla międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych.

Przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych jest implementacją unijnej dyrektywy. Dotyczy ona zapewnienia globalnego minimalnego poziomu opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych w Unii Europejskiej.

- Podatek wyrównawczy może objąć nawet do siedmiu tysięcy podmiotów, bo dotyczy on również podmiotów powiązanych z innymi podmiotami. Chodzi o podmioty zależne od zagranicznych podmiotów, ale także duże podmioty polskie – powiedział wiceminister finansów Jarosław Neneman.

Próg przychodowy

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, podatek będzie miał zastosowanie do jednostek składowych grupy międzynarodowej lub grupy krajowej, jeżeli w co najmniej dwóch z czterech lat podatkowych bezpośrednio poprzedzających rok podatkowy osiągnęły one przychód grupowy (wykazany w skonsolidowanym sprawozdaniu grupy) na poziomie co najmniej 750 mln euro. Projekt ustawy definiuje grupę międzynarodową jako taką, w przypadku której co najmniej jedna jednostka, czy zakład jest zlokalizowana poza Polską, z kolei grupa krajowa to taka, której wszystkie jednostki i zakłady zlokalizowane są w naszym kraju. Takie podmioty będą musiały oszacować wysokość uzyskanego dochodu – wedle zasad opisanych w projektowanej ustawie - oraz następnie oszacować wysokość zapłaconych podatków – również wg zasad z projektu. To umożliwi im przeprowadzenie testu efektywnej stawki podatkowej.

Test efektywnej stawki podatkowej

"Jednostki składowe grup międzynarodowych zlokalizowanych w Polsce, jak również jednostki składowe grup krajowych, będą zobowiązane do wykonania tzw. testu efektywnej stawki podatkowej oraz do zapłaty krajowego podatku wyrównawczego w Polsce (o ile efektywna stawka podatkowa dla Rzeczypospolitej Polskiej wyniesie poniżej 15 proc., a dana jednostka składowa osiągnie kwalifikowany dochód)" – czytamy w uzasadnieniu. Wyjaśniono w nim, że indywidualna stawka podatkowa dla danego państwa, oznacza liczbę punktów procentowych obliczoną jako różnicę pomiędzy stawką 15 proc., a efektywną stawką podatkową określoną dla danego państwa za rok podatkowy. "Przykładowo, jeżeli efektywna stawka podatkowa (...) wynosi 8 proc., procent podatku wyrównawczego równy jest 7 proc. (15 proc. –8 proc.). Jeżeli efektywna stawka podatkowa jest równa lub wyższa od minimalnej stawki podatkowej (15 proc.), dla danego państwa nie oblicza się jurysdykcyjnego globalnego podatku wyrównawczego" – wskazano w uzasadnieniu.

Od kiedy nowe przepisy

W projekcie zapisano także dodatkowy podatek wyrównawczy, który dotyczy wcześniejszych lat, a który może się pojawić w sytuacji, kiedy firma dokona korekt, które doprowadzą do obniżenia podatków, zwłaszcza CIT, które są brane pod uwagę przy wyliczaniu efektywnej stawki podatkowej. Po takiej korekcie przedsiębiorstwo musi jeszcze raz wyliczyć dochód z roku, którego dotyczy korekta, oraz efektywną stawkę podatkową, a jeśli okaże się ona niższa od wyliczonej wcześniej, wówczas pojawi się konieczność zapłacenia dodatkowego podatku. Przy czym będzie on należy za rok, w którym dokonano korekty. Jak wynika z OSR projektowanej ustawy, nowe przepisy mają zwiększyć dochody budżetu o ponad 23,9 mld zł w ciągu 10 lat (przy wydatkach wynoszących łącznie w tym okresie niespełna 370 mln zł). Projektowana ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

Unijna dyrektywa, która leży u podłoża przepisów, dotyczy zapewnienia globalnego minimalnego poziomu opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych w Unii Europejskiej.

Autorka/Autor:jw/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Polskie instytucje i firmy będą realizowały eksperymenty na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Badany będzie między innymi wpływ pobytu w kosmosie na zdrowie psychiczne człowieka czy działanie sztucznej inteligencji w mikrograwitacji. Eksperymenty przeprowadzi polski astronauta Sławosz Uznański. 

Kosmiczne kontrakty polskich firm. Przeprowadzą eksperymenty na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Kosmiczne kontrakty polskich firm. Przeprowadzą eksperymenty na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Źródło:
PAP

Używa sarkazmu, rozwiązuje zadania matematyczne czy zachwyca się pokazywanym na żywo psem. Tak działa najnowsza wersja ChatGPT - GPT-4o, która została zaprezentowana w poniedziałek przez firmę OpenAi. Ma być zdolna do przeprowadzania realistycznych rozmów, rozpoznawania tekstu i obrazów, a także kontekstów, w których są osadzone.

Sztuczna inteligencja ma nowe możliwości. Pogawędka z psem jak scena z filmu science fiction

Sztuczna inteligencja ma nowe możliwości. Pogawędka z psem jak scena z filmu science fiction

Źródło:
Reuters

USA dały firmie powiązanej z Chinami i jej partnerom 120 dni na sprzedaż nieruchomości, którą kupili w pobliżu bazy rakiet z ładunkami jądrowymi. Amerykańska administracja powołała się na obawy przed szpiegowaniem - podała Agencja Reutera.

USA nakazują firmie powiązanej z Chinami sprzedaż ziemi w pobliżu amerykańskich silosów rakietowych

USA nakazują firmie powiązanej z Chinami sprzedaż ziemi w pobliżu amerykańskich silosów rakietowych

Źródło:
PAP, Reuters

Poznaliśmy laureatki i laureatów XV edycji konkursu Bizneswoman Roku, organizowanego przez Fundację Sukcesu Pisanego Szminką. Bizneswoman Roku to największy i najstarszy w Polsce konkurs nagradzający polskie przedsiębiorczynie, liderki i liderów działających na rzecz równości, różnorodności, włączania i ekologii. Patronem medialnym konkursu jest TVN Warner Bros. Discovery.

Konkurs Bizneswoman Roku. Poznaliśmy zwyciężczynie

Konkurs Bizneswoman Roku. Poznaliśmy zwyciężczynie

Źródło:
tvn24.pl

1 czerwca dzieci i młodzież do 16. roku życia będą mogły podróżować pociągami PKP Intercity po całej Polsce za darmo - podano w komunikacie. Dodano, że darmowy bilet trzeba będzie pobrać w kasie lub w pociągu u konduktora.

PKP Intercity. Darmowe podróże pociągami dla dzieci i młodzieży 1 czerwca

PKP Intercity. Darmowe podróże pociągami dla dzieci i młodzieży 1 czerwca

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowania wobec Vectry i Multimedia Polska - podano w komunikacie. Dodano, że zarzuty dotyczą sposobu prezentowania cen i pozbawiania konsumentów rabatu. Spółkom grozi kara do 10 procent rocznego obrotu.

UOKiK wszczął postępowania wobec Vectry i Multimedia Polska

UOKiK wszczął postępowania wobec Vectry i Multimedia Polska

Źródło:
PAP

W sąsiedztwie kopalni Turów po raz pierwszy od 10 lat wykazują wzrost poziomu wód gruntowych - wynika z badań, na które powołuje się w komunikacie czeskie ministerstwo środowiska. Dodaje, że to kolejny dowód na to, że działa podziemna bariera mająca uniemożliwiać odpływ wód z Czech w stronę kopalni.

Pierwszy raz od 10 lat wzrósł poziom wód gruntowych w sąsiedztwie kopalni Turów

Pierwszy raz od 10 lat wzrósł poziom wód gruntowych w sąsiedztwie kopalni Turów

Źródło:
PAP

Skarga sieci obywatelskiej Watchdog została oddalona przez Naczelny Sąd Administracyjny. Organizacja domagała się ujawnienia informacji na temat porozumień i analiz, na mocy których doszło do przejęcia wydawnictwa Polska Press przez Orlen. Płocki koncern kupując w marcu 2021 roku, 100 procent udziałów w spółce Polska Press zyskał kontrolę nad ogromnym katalogiem mediów lokalnych.

Zakup Polska Press przez Orlen. Oddalenie skargi na wyrok

Zakup Polska Press przez Orlen. Oddalenie skargi na wyrok

Źródło:
PAP

Codzienne zakupy w sklepach w kwietniu tego roku zdrożały o 2,4 procent w porównaniu do analogicznego miesiąca rok wcześniej - wynika z raportu pod tytułem "Indeks Cen w Sklepach Detalicznych". Według ekspertów zakupy podrożałyby mocniej, gdyby nie wojna cenowa między dyskontami. Zdaniem autorów badania "od kilku miesięcy ceny rosną coraz słabiej".

Polskim klientom grozi "odroczona drożyzna" w sklepach

Polskim klientom grozi "odroczona drożyzna" w sklepach

Źródło:
PAP

Zastępca rzecznika praw obywatelskich Stanisław Trociuk przekazał ministerstwu sprawiedliwości uwagi do projektu nowelizacji kodeksu karnego w sprawie przepadku auta nietrzeźwego kierowcy. "Projekt budzi pewne zastrzeżenia merytoryczne i legislacyjne" - uważa RPO.

Zmiany w sprawie konfiskaty aut nietrzeźwym kierowcom. RPO ma szereg zastrzeżeń

Zmiany w sprawie konfiskaty aut nietrzeźwym kierowcom. RPO ma szereg zastrzeżeń

Źródło:
PAP

- Zarówno państwo, jak i sektor finansowy, powinny w trybie ratunkowym wyjść naprzeciw tym ludziom, bo spotkała ich straszna tragedia. Większość z nich przybyła z drugiego końca świata i w tym momencie zostali praktycznie z niczym - przekonywał w rozmowie z tvn24.pl Andrzej Faliński, wiceprezes Stowarzyszenia Forum Dialogu Społecznego.

"Państwo powinno w trybie ratunkowym wyjść naprzeciw tym ludziom, bo spotkała ich straszna tragedia"

"Państwo powinno w trybie ratunkowym wyjść naprzeciw tym ludziom, bo spotkała ich straszna tragedia"

Źródło:
tvn24.pl

Melinda French Gates poinformowała, że zrezygnuje ze stanowiska współprzewodniczącej Fundacji Billa i Melindy Gatesów. To stanowisko zajmowała od 2000 roku - podał portal stacji CNN.

Melinda Gates odchodzi z Fundacji Gatesów

Melinda Gates odchodzi z Fundacji Gatesów

Źródło:
CNN

- Około dwóch trzecich najemców centrum handlowego Marywilska to członkowie naszej społeczności - powiedział na antenie TVN24 BiS Karol Hoang, rzecznik Stowarzyszenia Przedsiębiorców Wietnamskich w Polsce. Dodał, że chodzi o około dwóch tysięcy osób.

Karol Hoang: wojewoda mazowiecki powiedział, że pomoże

Karol Hoang: wojewoda mazowiecki powiedział, że pomoże

Źródło:
tvn24.pl

PKP Cargo zamierza od 1 czerwca skierować część pracowników na tak zwane nieświadczenie pracy, czyli czasowo zwolnić ich z obowiązku świadczenia pracy - poinformował przewoźnik kolejowy. Wskazał, że może to objąć 30 procent załogi, a powodem są kłopoty finansowe.

Część załogi PKP Cargo może zostać czasowo zwolniona z obowiązku świadczenia pracy

Część załogi PKP Cargo może zostać czasowo zwolniona z obowiązku świadczenia pracy

Źródło:
PAP

Serduszko Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wyrusza w misję kosmiczną - polscy naukowcy zorganizowali uroczystość pożegnania instrumentu naukowego, który już niedługo poleci w stronę Słońca. Na urządzeniu wygrawerowano serce WOŚP, a także imię i nazwisko zwycięzcy kosmicznej aukcji, którą zorganizowano w ramach 32. finału. W pożegnaniu wziął udział między innymi Jerzy Owsiak. Relacja reportera TVN24 BiS Huberta Kijka.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w kosmosie

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w kosmosie

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska zadecydowała, że platforma Booking.com dołączy do grona tak zwanych strażników dostępu. Oznacza to, że na serwis zostaną nałożone nowe, bardziej rygorystyczne wymogi przewidziane Aktem o rynkach cyfrowych (DMA). Jak wyjaśnia Bruksela, dodatkowe regulacje mają chronić rynek przed nieuczciwymi działaniami największych korporacji.

"Dobra wiadomość dla wczasowiczów". Jest decyzja w sprawie popularnej platformy

"Dobra wiadomość dla wczasowiczów". Jest decyzja w sprawie popularnej platformy

Źródło:
PAP

Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak odwołał wiceprezeskę Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) do spraw transportu lotniczego Izabelę Szymajdę-Wojciechowską - podano w komunikacie. Wyjaśniono, że ma to związek ze złożoną przez nią rezygnacją.

Minister odwołał wiceprezeskę Urzędu Lotnictwa Cywilnego

Minister odwołał wiceprezeskę Urzędu Lotnictwa Cywilnego

Źródło:
PAP

W pierwszym kwartale 2024 roku działalność zamknęło około 19 tysięcy podmiotów, czyli o niecałe pięć procent mniej rok do roku - podał Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Dodał, że decyzję o upadłości podjęło natomiast 100 firm - o 18 procent mniej niż rok wcześniej.

Liczba upadłości w Polsce. "Spodziewamy się utrzymania tej tendencji"

Liczba upadłości w Polsce. "Spodziewamy się utrzymania tej tendencji"

Źródło:
PAP

Narodowy Bank Polski udostępnił najnowsze dane dotyczące cen na rynku nieruchomości. Wynika z nich, że cena jednego metra w Warszawie i Krakowie to już niemal 16 tysięcy złotych za metr kwadratowy. W ciągu ostatniego roku największe podwyżki odnotowano właśnie w tych dwóch miastach, a w dawnej stolicy Polski wzrost sięga poziomu 30 procent.

Wzrosty o niemal 30 procent. Na tym rynku ceny mieszkań wystrzeliły

Wzrosty o niemal 30 procent. Na tym rynku ceny mieszkań wystrzeliły

Źródło:
PAP

Zdalna wieża kontroli lotów w Modlinie miałaby zacząć działać na przełomie 2026 i 2027 roku - poinformowała w poniedziałek Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP). Dodano, że Agencja podpisała w tej sprawie umowę z zarządem lotniska Warszawa-Modlin.

Ruch lotniczy w Modlinie będzie zarządzany zdalnie. Są terminy

Ruch lotniczy w Modlinie będzie zarządzany zdalnie. Są terminy

Źródło:
PAP

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w pierwszym kwartale 2024 roku wzrosło o 14,4 procent w ujęciu rocznym i wyniosło 8147,38 złotego - podał Główny Urząd Statystyczny. Podano także statystyki dotyczące nowych firm. Powstało w Polsce mniej niż przed rokiem.

Kilkunastoprocentowy wzrost wynagrodzeń. Nowe dane

Kilkunastoprocentowy wzrost wynagrodzeń. Nowe dane

Źródło:
PAP

Kraje unijne w Radzie Unii Europejskiej ostatecznie zatwierdziły w poniedziałek zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej (WPR), które mają znieść część wymogów związanych z dekarbonizacją rolnictwa. Wycofany zostanie między innymi obowiązek ugorowania, co zakładał pierwotnie Europejski Zielony Ład.

Zmiany w Zielonym Ładzie. Unia Europejska wycofa część wymogów

Zmiany w Zielonym Ładzie. Unia Europejska wycofa część wymogów

Źródło:
PAP