Nowy gatunek ptaka na Podlasiu. "Piękna obserwacja!"

Katarzyna Nowak

Opracowanie Katarzyna Nowak

Nad Biebrzą, która słynie z ogromu gatunków ptaków, pojawił się nowy gatunek. Biebrzański Park Narodowy informuje, że nad Kotliną Biebrzańską zaobserwowano czaplę złotawą. Ornitolodzy nie kryją zachwytu i zachęcają do fotografowania tego wybitnego ptaka.

Czapla złotawa poza okresem lęgowym jest cała biała
Czapla złotawa poza okresem lęgowym jest cała białaGuy Van Langenhove / Biosphoto/Bios Photo/East NewsEast News

Nad Biebrzą wykryto kolejny, nowy gatunek ptaka w Kotlinie Biebrzańskiej. To czapla złotawa (Bubulcus ibis). Tomasz Kułakowski, który był jednym z pierwszych obserwatorów zauważył spokojnie żerującego ptaka na skraju starorzecza pod koniec kwietnia. "Piękna obserwacja!" - przyznał ornitolog na facebookowym profilu Ornitolodzy Północnego Podlasia.

Czapla złotawa - nowy gatunek nad Biebrzą

Ornitolodzy donoszą, że jeszcze tego samego dnia wykryta przez Jeremiasza Trzaskę czapla złotawa wczesnym popołudniem odleciała w górę Biebrzy i gdzieś zniknęła, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że sprawni obserwatorzy zauważą tego charakterystycznego ptaka.

Biebrzański Park Narodowy podaje, że to pierwsze pojawienie się czapli złotawej na Północnym Podlasiu. Równocześnie pracownicy parku zachęcają turystów do obserwacji ptaków i zwracania szczególnej uwagi na nowego gościa. "Zachęcamy obserwatorów i turystów odwiedzających Biebrzański Park Narodowy do zwracania uwagi na "białe" czaple i wykonywania dokumentacji fotograficznej rzadkich gatunków ptaków" - podał BPN. Trzeba być jednak uważnym - czaplę złotawą można pomylić z czaplą nadobną.

Czapla złotawa (Bubulcus ibis)  jest 307 gatunkiem ptaka stwierdzonym w Kotlinie Biebrzańskiej
Czapla złotawa (Bubulcus ibis) jest 307 gatunkiem ptaka stwierdzonym w Kotlinie BiebrzańskiejAndrey Gudkov/Bios Photo/East NewsEast News

Czapla złotawa poza okresem lęgowym jest cała biała. Długość jej ciała wynosi  45-52 cm. To stosunkowo niewielka czapla o krępej sylwetce z dość krótkim dziobem i nogami. W szacie godowej wierzch głowy, pierś i grzbiet ptaka są pomarańczowe, a dziób i nogi czerwonawe. Ptaka można spotkać na mokradłach, łąkach i pastwiskach. Czapla złotawa jest gatunkiem chronionym.

Fauna Biebrzańskiego Parku Narodowego

Czapla złotawa (Bubulcus ibis) jest 307 gatunkiem ptaka stwierdzonym w Kotlinie Biebrzańskiej. Biebrzański PN zajmuje największą powierzchnię spośród wszystkich parków narodowych w Polsce - ponad 59 tys. ha 14 parków (bez wód przybrzeżnych Morza Bałtyckiego) ma powierzchnię mniejszą niż 10 tys. ha.

BPN jako największy spośród 23 parków narodowych w Polsce i jeden z większych w Europie został utworzony w 1993 r. Jego celem jest ochrona specyficznych i niestety zzanikających w Europie siedlisk bagienno-torfowych, ochrony rzadkich i ginących zbiorowisk roślinnych i gatunków zwierząt oraz walorów krajobrazowych, a także biotopów ważnych dla ochrony awifauny.

„No Mow May” czyli nie kosimy w maju. Przyroda tego potrzebuje© 2024 Associated Press
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas