Poradzi na wysoki cholesterol i wysokie ciśnienie, opóźni starzenie. Stosuj na zimno

Sezon na pestki dyni powinien trwać cały rok. To świetna przekąska, po którą można sięgać o każdej porze dnia, choć w umiarkowanych ilościach. Olej z pestek dyni również jest wartościowym produktem. Sprawdzamy, jak działa i w jakiej ilości go stosować.

Pestki dyni - czy są zdrowe?

Pestki dyni to skondensowane źródło składników odżywczych. Przede wszystkim są one jednym z najlepszych naturalnych źródeł magnezu, doskonałym źródłem żelaza, a także dobrym źródłem błonnika pokarmowego. Dostarczają dużych ilości potasu, cynku oraz niacyny, czyli witaminy B3. Mimo niewielkiego rozmiaru zawierają sporo kalorii - 100 g tego produktu to ok. 560 kcal. Wpływa na to m.in. wysoka zawartość tłuszczu. Tłuszcz obecny w pestkach dyni składa się głównie z jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (przede wszystkim kwasu oleinowego) i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (dominuje kwas linolowy). Pestki dyni to też bogate źródło białka, a także naturalne źródło tryptofanu - aminokwasu biorącego udział w syntezie serotoniny.

Reklama

Olej z pestek dyni - co to za produkt?

Olej z pestek dyni, a w skrócie olej z dyni, zwykle pozyskiwany jest metodą tłoczenia na zimno. Charakteryzuje się barwą od jasnozielonej, z domieszką pomarańczowej, do ciemnozielonej z intensywnym, czerwonym zabarwieniem. Ma orzechowy posmak. Zaleca się stosowanie go na zimno, ponieważ zachowuje wtedy wszystkie najcenniejsze substancje. Sprawdzi się więc doskonale np. w sałatkach. Olej z pestek dyni nadaje się do bezpośredniego spożycia. To również produkt, który cieszy się sporym powodzeniem w kosmetyce. Więc uwaga - na rynku znajdziemy dwa rodzaje oleju, do zastosowań kulinarnych i do zastosowań kosmetycznych.

Olej z pestek dyni zawiera duże ilości związków przeciwutleniających. Wyróżnia się szczególnie dużą zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych, a przede wszystkim kwasu linolowego. Znajdziemy w nim fitosterole, kwasy fenolowe, barwniki roślinne, tokoferole, witaminy z grupy B, beta-karoten, potas, cynk i magnez. Jakie ma właściwości?

Na co pomaga olej z pestek dyni?

Jest dobry dla serca

Podobnie jak oliwa olej z pestek dyni może wspierać układ sercowo-naczyniowy. Związki w nim obecne poprawiają profil lipidowy. Podwyższają poziom frakcji HDL cholesterolu, czyli "dobrego" cholesterolu, obniżają poziom frakcji LDL, czyli "złego" cholesterolu, obniżają poziom cholesterolu całkowitego. Olej z pestek dyni reguluje również ciśnienie krwi. Co więcej, odpowiednia podaż antyoksydantów, a olej z pestek dyni jest bogaty w antyoksydanty, zmniejsza ryzyko chorób serca.

Wpływa pozytywnie na zdrowie układu moczowego

Jedno z badań przeprowadzonych w 2014 roku wykazało, że olej z pestek dyni znacząco zmniejsza objawy zespołu pęcherza nadreaktywnego. Należą do nich: częstomocz, dyskomfort podczas mikcji, naglące parcie na pęcherz moczowy, potrzeba częstego oddawania moczu w nocy czy wrażenie nieopróżnionego pęcherza po wizycie w toalecie. W innym badaniu zaobserwowano, że łagodził objawy przerostu prostaty.

Łagodzi objawy menopauzy

W badaniach zaobserwowano, że olej z pestek dyni pomagał kobietom radzić sobie z objawami towarzyszącymi menopauzie. Łagodził uderzenia gorąca, bóle głowy i bóle stawów. Naukowcy uważają, że to efekt działania fitoestrogenów (olej ten jest bogaty w naturalne fitoestrogeny), które mają właściwości estrogenopodobne, naśladujące naturalne estrogeny.

Opóźnia starzenie

Olej z pestek dyni, bogaty w przeciwutleniacze, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy, minerały i nie tylko, pomaga ukoić i nawilżyć skórę, chroni ją przed uszkodzeniami, wspomaga jej regenerację, co czyni go doskonałym składnikiem formuł przeciwstarzeniowych.

Zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów

Olej z pestek dyni obfituje w składniki istotne dla kondycji naszych włosów. Chroni włosy przed wpływem czynników zewnętrznych i, jak wykazały badania, wspomaga porost włosów i zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów.

Olej z pestek dyni - dawkowanie

Olej z pestek dyni powinien być spożywany na zimno. Dla dorosłych odpowiednia dawka to 2-3 łyżeczki dziennie. Wcześniej jednak warto skonsultować się z lekarzem, by upewnić się, że nie istnieją żadne przeciwwskazania do jego spożywania.

Olej z pestek dyni wykorzystasz w kuchni. Nadaje się do sałatek, surówek czy pieczywa, a także kremowych zup i sosów. Co ciekawe, można go dodawać do deserów, np. tradycyjnego sernika czy lodów waniliowych.

Źródła:

Olej z nasion dyni jako źródło cennych składników w diecie człowieka, "Problemy Higieny i Epidemiologii" 2017, 98(1): 17-22.

https://www.everydayhealth.com/diet-nutrition/potential-health-benefits-of-pumpkin-seed-oil/.

https://www.verywellhealth.com/pumpkin-seed-oil-health-benefits-4686960.

CZYTAJ TAKŻE: 

Co się stanie, jeśli przez miesiąc, codziennie zjesz jedno jabłko? Efekt może zaskoczyć

Jedz zamiast skyru. Imponuje zawartością białka, ma niewiele kalorii, wspomaga odchudzanie

Pij, jeśli chcesz schudnąć. Trzy napoje, które gwarantują szczupłe ciało i lepszy metabolizm

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: pestki dyni
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL