Kup subskrypcję
Zaloguj się

Niedziele nie dla studentów i emerytów. Trwa poprawianie zakazu handlu

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny poparła we wtorek senacką poprawkę do noweli ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, która obniża z 50 do 40 proc. próg działalności pocztowej w tych sklepach, które będą mogły działać w niedziele. Odrzuciła za to rozszerzenie katalogu osób, które mogłyby stawać za kasą.

Komisja nie zgodziła się również, żeby oprócz członków rodziny właściciela w niedziele w sklepie mogli pracować uczniowie i studenci do 26. roku życia czy emeryci i renciści
Komisja nie zgodziła się również, żeby oprócz członków rodziny właściciela w niedziele w sklepie mogli pracować uczniowie i studenci do 26. roku życia czy emeryci i renciści | Foto: Grand Warszawski / Shutterstock

Główny cel ustawy to uszczelnienie obowiązujących przepisów tak, aby sklepy nie wykorzystywały np. casusu placówki pocztowej do obchodzenia zakazu.

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny poparła 3 z 7 poprawek, jakie do noweli o handlu w niedzielę zaproponował Senat. Komisja przychyliła się do dwóch poprawek o charakterze legislacyjnym oraz poparła obniżenie z 50 do 40 proc. progu z działalności pocztowej w pozostałych przychodach ze sprzedaży danego sklepu.

Zobacz także: Zmiany w zakazie handlu. Jest porozumienie "Solidarności" z częścią pracodawców

Poparcia nie znalazła propozycja Senatu dotycząca rozszerzenia katalog osób uprawnionych, z których nieodpłatnej pomocy w niehandlowe niedziele będzie mógł korzystać przedsiębiorca, o osoby we wspólnym pożyciu. Nowela wskazuje w tym punkcie na małżonków, dzieci, rodziców, macochy lub ojczymów, jak również rodzeństwo, wnuki i dziadków.

Komisja nie zgodziła się również, żeby oprócz członków rodziny właściciela w niedziele w sklepie mogli pracować uczniowie i studenci do 26. roku życia czy emeryci i renciści.

Zmiany przewidują uszczelnienie zakazu handlu w niedziele tak, by nie omijały go sklepy świadczące usługi pocztowe. Będą one musiały wykazywać konkretne przychody z tego rodzaju działalności. Nie wystarczy już sama możliwość przyjmowania paczek.

Zobacz także: Lidl wypłaci dodatki za pracę w niedziele

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. W pierwotnej wersji ustawy przewidziano także katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, a ponadto nie obowiązuje w: cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

WARTO WIEDZIEĆ: