Hołownia zapowiada rewolucję. Już od listopada. Trzeba będzie mieć Profil Zaufany

Posłuchaj artykułu (ładuję...)
Od listopada internauci będą mogli komentować wszystkie projekty ustaw. W tym celu wymagany będzie Profil Zaufany - zapowiedział Szymon Hołownia.

- Od listopada rewolucja, jeśli chodzi o obywatelską sprawczość w legislacji. Chodzi o możliwość konstruktywnego komentowania w elektroniczny sposób wszystkich projektów ustaw dla wszystkich obywateli posiadających Profil Zaufany - powiedział w środę 11 września Szymon Hołownia podczas konferencji prasowej.

Zobacz wideo Hołownia o krytykowaniu Kosiniaka: Nie zadzierajcie z Tygryskiem

Internauci będą mogli komentować projekty ustaw w Sejmie

Jak przekazano w poniedziałek na stronie Sejmu, od 31 października poszerzy się możliwość wyrażania przez obywateli opinii o rozpatrywanych przez Sejm zmianach w prawie. Dotychczasowe formy konsultacji, jakim poddawane są projekty ustaw, zostaną uzupełnione o nową formę partycypacji społecznej.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przed skierowaniem do pierwszego czytania poselskiego albo obywatelskiego projektu ustawy obowiązkowo będzie poddawał go konsultacjom społecznym. Odstępstwo od tej zasady będzie wyjątkiem, mającym zastosowanie tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach. Konsultacjom Marszałek Sejmu będzie mógł też poddać projekty wniesione przez Senat i przez prezydenta. Natomiast uczestnicy konsultacji będą mieli 30 dni na zgłoszenie swoich uwag w formie elektronicznej.

"Zgłoszone uwagi będą udostępniane w Systemie Informacyjnym Sejmu. Będzie mógł z nimi zapoznać się każdy zainteresowany, w szczególności autor projektu oraz posłowie. Zgłoszone uwagi będą też analizowane przez sejmowych ekspertów, których zadaniem będzie sporządzenie opinii w sprawie oceny skutków regulacji" - czytamy.

"Będziesz mógł się zalogować Profilem Zaufanym i zostawić komentarz"

Szymon Hołownia tłumaczył w maju 2024 r., jak będzie działać nowa platforma. - Będziesz mógł się zalogować Profilem Zaufanym i zostawić komentarz, opinię do każdego aktu, który przez Sejm jest przeprowadzany - mówił. - Będzie całkowicie jawny proces choćby zgłaszania poprawek nawet na poziomie komisji. Każda poprawka będzie musiała być odnotowana, od razu on-line, przez kogo została zgłoszona i czego dotyczyła - podkreślał.

Więcej o:

Nie przegap najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj Next.gazeta.pl naGOOGLE NEWS