Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wadowice to polski Prison Break: mord na strażnikach, spryt zabójcy Pershinga i inne zdarzenia. Słynne ucieczki z więzienia

Bogumił Storch
Bogumił Storch
Solidne, austriackie mury wadowickiego więzienia, wybudowanego w drugiej połowie XIX wieku mają powstrzymać osadzonych przed próbami wydostania się na wolność
Solidne, austriackie mury wadowickiego więzienia, wybudowanego w drugiej połowie XIX wieku mają powstrzymać osadzonych przed próbami wydostania się na wolność ZK Wadowice - mat. prasowe
Ucieczki z więzienia w Wadowicach nie zdarzały się często, ale zawsze były spektakularne. Wielu z tego powodu porównuje nawet Zakład Karny w papieskim mieście do więzienia z amerykańskiego serialu Prison Break. Zresztą Jacek Jończyk, były dyrektor Zakładu Karnego w Wadowicach, został konsultantem na planie serialu Klangor, w którym bohater grany przez Arkadiusza Jakubika tropi mroczne, więzienne tajemnice. Niewykluczone, że część z serialowych zdarzeń miało swój pierwowzór właśnie w więzieniu w Wadowicach. W naszej galerii zdjęć przypominamy okoliczności najsłynniejszych z nich.

Światowa popkultura ma Alcatraz, Shawshank i Prison Break a Polska więzienie w Wadowicach. W naszej galerii zdjęć przypominamy okoliczności kilku ucieczek więźniów z tego miejsca. Niektóre wydarzenia poruszyły całą Polskę, a o innych mało kto wie. Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Tutaj niemal tak, jak w tych filmach i serialu dochodziło do szokujących i brutalnych ucieczek oraz ich prób - mówi Patryk Faźlewicz z Wadowic, pasjonat kina.

Chyba więc nie ma przypadku w tym, że Jacek Jończyk - były dyrektor Zakładu Karnego w Wadowicach, został konsultantem na planie serialu Klangor, w którym bohater grany przez Arkadiusza Jakubika tropi mroczne, więzienne tajemnice.

Były dyrektor ZK w Wadowicach (po lewej) na planie serialu Klangor
Były dyrektor ZK w Wadowicach (po lewej) na planie serialu Klangor JacekJończyk/Facebook

Niewykluczone, że część z serialowych zdarzeń miała swój pierwowzór właśnie w więzieniu w Wadowicach.

Siedzieli tu naziści z Auschwitz

Zakład karny w Wadowicach miał też swój wkład w karanie zbrodni popełnionych przez nazistów podczas II wojny światowej. O zbrodniarzach osadzonych w wadowickim więzieniu opowiada film zrealizowany przez Muzeum Miejskie.
Ze względu na zamieszczone w filmie drastyczne materiały archiwalne przeznaczony jest on dla widzów dorosłych.

Zakład Karny w Wadowicach

To jednostka typu zamkniętego, przeznaczona dla mężczyzn - recydywistów, z oddziałem dla tymczasowo aresztowanych. Budynek położony jest w centrum miasta. Składa się z budynku penitencjarnego oraz - połączonego z nim, budynku administracyjnego. Budynek penitencjarny złożony jest z trzech oddziałów mieszkalnych. W piwnicach znajduje się m.in. centrum kulturalno-oświatowe, biblioteka, sala do terapii zajęciowej oraz sala do ćwiczeń rekreacyjnych. W oddziałach mieszkalnych osadzeni mają do dyspozycji dwie świetlice oraz kaplicę. W 2018 r. zakład został zmodernizowany, a na dachu zainstalowano panele fotowoltaiczne.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska