Kup subskrypcję
Zaloguj się

W tych miastach Polski żyje się najlepiej. Na podium Toruń i Zielona Góra

Polskie miasta w ostatnich latach przechodzą transformację. Stawiają na zieleń, ekologiczny transport i stają się coraz bardziej przyjazne dla swoich mieszkańców. Miasta to także ogromne ośrodki zatrudnienia. W drugiej edycji Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis, którego patronat medialnym był Business Insider Polska, wyłoniono trzy najlepsze do życia miasta.

W drugiej edycji Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis wyłoniono trzy najlepsze do życia miasta
W drugiej edycji Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis wyłoniono trzy najlepsze do życia miasta | Foto: canon_photographer / Shutterstock

Miasta w transformacji

Jan Mencwel, publicysta, działacz społeczny i przewodniczący stowarzyszenia "Miasto Jest Nasze", wskazuje, że w miastach wiele zmienia się na lepsze, ale problem tkwi w tym, że zmiany postępują wciąż bardzo powoli.

- Nawet w takim mieście jak Warszawa, które ma nieograniczone możliwości i powinno narzucać pewien wzorzec, nie można powiedzieć, żeby dochodziło w niej do zmian na taką skalę jak w Paryżu, czy w Londynie. Pod tym względem jesteśmy jeszcze w tyle za zachodem. Jest oczywiste, że miasto takie jak Paryż czy Londyn musi być przyjazne w ludzkiej skali i stawiać na czyste powietrze, zieleń ruch rowerowy itp - mówi.

Dodaje także, że w polskich miastach, mimo zmian, brakuje często pewnej woli wśród polityków na poziomie samorządowym.

- Na zachodzie też nic się nie dzieje samo z siebie, ale mamy bardzo postępowych prezydentów miast, takich jak Anne Hidalgo w Paryżu, czy Sadiq Khan w Londynie, którzy tworzą historię i wytyczają pewnie wzorzec, jak kiedyś prezydent Starzyński w Warszawie przed wojną. Pewne procesy będą się działy, ale będą postępowały powoli, jeżeli nie będzie pewnej woli politycznej - podkreśla.

Ranking Polskich Miast zrównoważonych

Ranking Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis został przygotowany przez firmę projektowo-konsultingową Arcadis we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i Uniwersytetu Zielonogórskiego. Inspiracją dla stworzenia rankingu był raport "Arcadis Sustainable Cities Index", który klasyfikuje 100 globalnych metropolii. Podstawą jego budowy jest zbiór wskaźników szczegółowych, które przyporządkowano do jednego z trzech obszarów zrównoważonego rozwoju: Społeczeństwo, Środowisko i Gospodarka. W obrębie każdego z trzech obszarów wyodrębnione zostały dziedziny. Łącznie w ramach środowiska, gospodarki i społeczeństwa określono 19 dziedzin i zdefiniowano 45 wskaźników szczegółowych.

- Ranking jest znakomitym sprawdzianem dla władz miejskich pokazującym, jak w ciągu ostatnich kilku lat, poszczególne miasta radziły sobie w trzech obszarach zrównoważonego rozwoju. Walka z zanieczyszczeniem powietrza, skutkami zmian klimatu, nadmiernym zużyciem zasobów, konieczność poprawy jakości środowiska czy starzenie się społeczeństwa to istotne wyzwania, jakie stoją przed włodarzami miast. Obserwujemy również, że w realizację twardych projektów infrastrukturalnych coraz częściej włączane są działania mające na celu poprawę przestrzeni publicznej służącej bezpośrednio różnym grupom wiekowym mieszkańców. Widzimy także, że wiele projektów miejskich ma charakter synergiczny, poprzez co sprzyjają one zarówno poprawie jakości życia mieszkańców, realizują cele adaptacji do zmian klimatu oraz poprawiają stan środowiska czy infrastruktury - mówi Jarosław Miziołek, Prezes Zarządu w Arcadis.

| Ranking Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis

Druga edycja rankingu kwalifikuje 50 największych miast Polski pod względem liczby ludności.

W klasyfikacji ogólnej zwyciężyła Warszawa, która osiągnęła najwyższe wyniki w kategoriach: społeczeństwo i gospodarka. Stolica poprawiła swój wynik w sferze środowiska, zajmując 42 pozycję w porównaniu do 44 w poprzedniej edycji. Co ciekawe dosyć wysoko znalazły się miasta ze wschodnich obszarów Polski: Rzeszów znalazł się na 4 pozycji, Lublin na 10, a Białystok uplasował się na 11 miejscu.

Czytaj też: Jedno drzewo w mieście tak ważne jak cały zagajnik za miastem? Sprawdzamy, które miasta mogą się pochwalić zielenią

Na szczycie Warszawa, Toruń i Zielona Góra

Warszawa

| Shutterstock.com / BusinessInsider.com

Stolica, jako pierwsze miasto w Polsce przystąpiła do realizowanego przy wsparciu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju projektu "Plan Zielonego Miasta - Green City Plan". Wyniki badania przeprowadzonego w 2020 roku w skazują, że mieszkańcy Warszawy pozytywnie myślą o swoim mieście i identyfikują się z nim. Warszawiacy uważają, że ich miasto jest bezpieczne i czyste, w którym dobrze funkcjonuje komunikacja miejska. Prawie 79 proc. mieszkańców uważa, że władze miasta uwzględniają ich potrzeby i pomysły.

Celem realizowanego dla Warszawy Planu Zielonego Miasta, jest nie tylko wskazanie drogi do zrównoważonego rozwoju, ale również do osiągnięcia tzw. neutralności klimatycznej, którą Warszawa zamierza uzyskać do 2050 roku. W ramach prac nad Planem przeanalizowane zostaną różne obszary funkcjonowania miasta, w tym związane z sektorem energii i ciepłownictwa, gospodarki odpadami, transportem czy adaptacją do zmian klimatu oraz zostaną zaproponowane konkretne rekomendacje i propozycje inwestycyjne do wdrożenia. Miasto zakłada partycypacyjną formułę pracy nad Planem, z uwzględnieniem udziału mieszkańców, organizacji społecznych i przedsiębiorców.

Postępy w kierunku adaptacji do zmieniających się warunków klimatycznych, ograniczenia wpływu na zmiany klimatu oraz redukcję emisji gazów cieplarnianych, mają zapewniać także działania podejmowane w Warszawie w zakresie rozwoju błękitno-zielonej infrastruktury. Ponadto w stolicy wdrożono szereg nowoczesnych narzędzi ułatwiających zarządzanie zielenią, w tym m.in. Mapę Koron Drzew, Mapę Lokalizacji Pni Drzew, aplikację MoDrzew, System Kategoryzacji Terenów Zieleni czy Kartę Praw Drzew.

Dobre warunki do życia w stolicy potwierdza niska stopa bezrobocia rejestrowanego (lepszy wynik w skali kraju osiągnęły jedynie Katowice i Poznań) oraz wysokie przeciętne miesięczne wynagrodzenie (stolica ustępuje jedynie Jastrzębiu-Zdrój). Warszawa znajduje się w gronie niewielu miast o dodatnim przyroście naturalnym.

Toruń

| Shutterstock

Drugą lokatę w klasyfikacji ogólnej utrzymuje Toruń, odgrywające bardzo istotną rolę w rozwoju nie tylko województwa kujawsko-pomorskiego, ale również Polski Północnej. Jedną z jego ważniejszych gałęzi gospodarki jest turystyka oparta w dużej mierze na dziedzictwie kulturowym miasta. Miasto zawdzięcza swoją mocną pozycję w Rankingu wysokim ocenom we wszystkich trzech obszarach. Jako jedno z nielicznych miast w stawce zachowuje równowagę w dążeniu do rozwoju, zapewniając stabilność gospodarczą, przyjazne dla mieszkańców warunki życia oraz dbając o stan środowiska. Pozwala to nazwać Toruń miastem rozwijającym się w sposób zrównoważony.

Od wielu lat w mieście realizowane są działania na rzecz poprawy jakości powietrza. Dofinansowania na likwidację kotłów opalanych paliwem stałym, termomodernizacje budynków, miejski system monitoringu powietrza wraz z opcją aplikacji mobilnej to tylko niektóre z przykładów. Wsparcie w walce o poprawę jakości powietrza stanowią podejmowane działania edukacyjne. Miasto we współpracy z organizacjami pozarządowymi dzięki realizacji szeregu kampanii i programów edukacyjnych jak np. Akademia Przyrodników, Toruń – Miasto z Klimatem, Drzew tulenie – bicie rekordu Polski - przyczynia się do kształtowania właściwych postaw ekologicznych i popularyzacji proekologicznych rozwiązań.

Zielona Góra

| Piotr Jedzura/REPORTER / East News

Trzecie miejsce przypadło Zielonej Górze. Miasto stanowi kulturalne i naukowe centrum regionu lubuskiego z ogromnym potencjałem gospodarczym. Zielona Góra to także miasto atrakcyjne dla inwestorów, a sprzyja temu z pewnością usytuowanie nieomal na skrzyżowaniu międzynarodowych szlaków drogowych i kolejowych łączących Skandynawię z południem Europy i Warszawę z Berlinem.

Zielona Góra postrzegana jest jako jedne z najbardziej "zielonych" miast w kraju i to nie tylko z nazwy: lasy zajmują aż 53 proc. miasta. Tereny zielone zapewniają korzystną cyrkulację powietrza, pełniąc niejako rolę filtra redukującego poziom zanieczyszczeń, a w czasie upałów łagodzą skutki zjawiska miejskiej wyspy ciepła.

W historię i tradycję Zielonej Góry wpisane jest winiarstwo, bardzo ważny element lokalnej tożsamości. Winobranie jest główną imprezą miasta, nagrodzoną dwoma certyfikatami w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej na "Najlepszy produkt turystyczny". Zielona Góra to również miasto, które promuje działania na rzecz czystego powietrza: "Zielona Góra wolna od smogu" to jeden z celów strategicznych miasta realizowany przez działania edukacyjne, promocyjne i inwestycyjne.