Zalogowanie się jest jednoznaczne z akceptacją naszego REGULAMINU w aktualnym brzmieniu (ostatnia aktualizacja 30.01.2015 r.)

REJESTRACJA
Akceptuję REGULAMIN
(wymagane)
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Wydawnictwo Westa Druk sp. z o.o. w Łodzi. (wymagane)

Siła kłamstwa
W ramach solidarności z redakcją TVN24 oraz innymi polskimi mediami na swojej stronie internetowej publikujemy reportaż „Siła kłamstwa”, w którym pokazane są kulisy prac podkomisji Antoniego Macierewicza mającej wyjaśnić przyczyny katastrofy smoleńskiej. Za ten materiał telewizja TVN24 może zostać ukarana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, która oświadczyła, że będzie badać reportaż pod kątem naruszenia Ustawy o radiofonii i telewizji m.in. „poprzez propagowanie nieprawdziwych informacji”.

„Siła kłamstwa” to reportaż nagrodzony w tegorocznym prestiżowym konkursie Grand Press w kategorii „Dziennikarstwo śledcze”. Swoją premierę miał 12 września 2022 r. Jego autorem jest Piotr Świerczek z programu „Czarno na białym”. Dziennikarz rozmawiał z ludźmi pracującymi dla podkomisji, którzy nie zgadzają się z jej wnioskami, że w Smoleńsku doszło do zamachu. Mówią oni, że prowadzone przez nich badania zostały zmanipulowane lub wybiórczo wykorzystane pod tezy z góry założone przez podkomisję. Autor dotarł do nagrań, zdjęć oraz ekspertyz międzynarodowych dotyczących katastrofy, które - choć zostały zlecone przez podkomisję Antoniego Macierewicza - nigdy nie znalazły się w żadnych jej raportach. Według reportażu materiały te albo wprost wykluczają zamach, albo jako przyczynę wskazują na katastrofę.

Nie zgadzamy się na takie działania ze strony Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji; uważamy, że są to próby ograniczenia krytyki dziennikarskiej oraz że jest to atak na wolność słowa i mediów.

Tygodnik ANGORA

Media, które dołączyły do protestu, to m.in.: „Gazeta Wyborcza”, „Rzeczpospolita”, „Fakt”, „Newsweek”, „Press”, „Polityka”, „Wprost”, „Tygodnik Podhalański”, „Dziennik Gazeta Prawna”, „Więź”, „Tygodnik Powszechny”, redakcje Stowarzyszenia Gazet Lokalnych, Radio 357, Radio Nowy Świat, Radio Kolor, Radio Zet, RMF FM, Radio TOK FM, Onet.pl, Wirtualna Polska, Natemat, Interia.pl.